İstanbul Sürücü Kursları | Ehliyet'in Yol Haritası

444 68 75
info@istanbulehliyetkurslari.com

08.30 - 19.30
Tüm Günler

Avcılar Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar

Psikoteknik bir işte çalışanların o işte yeterli olup olmadığının bedensel ve zihinsel olarak ölçülmesidir. Kimi meslek grupları için psikoteknik belgesi alma şartı vardır. Bunlardan biri de sürücülerdir. Karayolu taşıma yönetmeliği eşya, yük ya da yolcu taşıyan araçları kullanan sürücüler için bu belgeyi almayı zorunlu kılmıştır. Ehliyeti elinden alınmış ve geri almak için dava açmış olanlarında bu değerlendirmeye girmesi istenir. Psikoteknik belgesi bu alanda hizmet veren psikoteknik merkezi aracılığıyla alınabilir.

Avcılar Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar ; Belgenin İstenme Amacı Nedir?
Psikoteknik değerlendirmenin amacı sürücülerin trafikteki davranış biçimlerini ölçmektir. Ölçümler farklı kriterler üzerinden geçekleşir. Algı, hafıza gibi zihinsel kontrolün ardından, refleksler ve motor beceriler değerlendirilir. Bunlardan sonra ise sürücünün trafikte karşılaşacağı olaylara verebileceği tepkilere bakılır. Bütün değerlendirmelerden başarı ile geçenlere psikoteknik belgesi verilir. Testler ile anlama ve muhakeme yeteneği, dikkat, hız ve mesafe algılama, görsel süreklilik, geniş bir görüş açısında tehlikeyi fark etme düzeyi ölçülür. Motor becerilerde ise tepki hızı ve koordinasyon değerlendirilir.

Avrupa’da ise durum ülkemizdekinden farklıdır. Taşımacılık alanında çalışan ve yaşı ilerlemiş sürücülerden psikoteknik değerlendirme talep edilir. Ehliyetinde belirli bir ceza puanını aşmış sürücülerin ise bu değerlendirmeye girmesi zorunludur. Ülkemizde değerlendirme süresi bir saat civarlarında tamamlanmaktadır. Belge ise beş yıl geçerlidir. Belge sadece değerlendirmeye giren adına düzenlenir. Değerlendirmeden olumsuz sonuç alan sürücüler psikolojik rehabilitasyon sürecine girebilirler. Kendilerini hazır hissettiklerinde tekrar psikoteknik değerlendirme için başvuru yapabilirler.

Avcılar Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar ; Psikoteknik Değerlendirmenin Amacı
Psikolojik sıkıntılarından dolayı trafikte risk teşkil eden sürücülerin teşhis etmenin amacı yollarda güvenli sürüş koşullarını oluşturmaktır. Çoğu kazanın sebebi dikkatsiz, riskli ve agresif araç kullanan sürücüler tarafından yapılmaktadır. Kısa vadede sürücülerin daha sakin olmasın sağlayıp halkın can güvenliğini gözetmek amacı güden sistem, uzun vadede ise toplumun geneline yayılmış bir trafik ahlakı oluşturmayı amaçlar.

Avcılar Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar ; Psikoteknik Belgesi İçin İstenen Evraklar
Belge sadece taşıt kullanımı için talep edilmişse ehliyet ne nüfus cüzdanı fotokopileri ile iki adet vesikalık fotoğrafa ihtiyaç vardır. Ehliyet iadesi talep ediliyorsa nüfus cüzdanı fotokopisi, ceza tutanağı ve iki adet fotoğraf gerekmektedir. Psikoteknik belgesi almaya ihtiyacı olanlar, psikoteknik merkezi kanalıyla yapılan değerlendirmeyi tamamlamak zorundadırlar.

, ,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Mesajınız

Your email address will not be published. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

Son Eklenen Yazılar

Call Now Button