İstanbul Sürücü Kursları | Ehliyet'in Yol Haritası

444 68 75
info@istanbulehliyetkurslari.com

08.30 - 19.30
Tüm Günler

Gaziosmanpaşa Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar

Psikoteknik belgesi veren kurslar trafiğe çıkması için psikoteknik belgesi alması gereken sürücülere, çeşitli değerlendirmeler sonucunda bu belgenin verilmesini sağlayan eğitim kurumlarıdır. Bu kurumlar genellikle ehliyet kursları hizmeti de vermektedir. İki hizmetin aynı şekilde verildiği Gaziosmanpaşa Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar yerleri adaylar adına çok büyük avantaj olmaktadır. Bu alanda Gaziosmanpasa ilçesinde kaliteli hizmet veren merkezler bulunmaktadır

Psikoteknik Belgesi Nedir? Neyi Ölçer?
Gaziosmanpaşa Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar; sürücülerin güvenlik tedbirleri üst düzey bir sürüş yapmaları için yapılan ve psikolojik ve fiziksel yeteneklerin ölçüldüğü bir test sonucu verilen belgedir. Her sürücü bu belgeyi alması gerekmez. Yalnızca yönetmelik gereği alması zorunlu tutulan kişiler almak zorundadır. Belgenin alınması için sürücülere yapılan uygulamaları içeren işleme ise psikoteknik test denir. Testi yalnızca özel izinli merkezler yapabilmektedir. Psikoteknik merkezlerinde testin uygulanmasını alanında uzman sağlık elemanları yapmaktadır.

Bu sağlık uzmanları psikolog ve psikiyatri doktorları olarak sayılabilir. Bu meslek grupları dışında hiç kimse testi yürütemez. Test çeşitli özel bölmelerin bulunduğu bir ortamda yapılır. Süresi yaklaşık 60 dakika olarak hesaplanmıştır. Süreç anında sürücülere zihinsel ve kişilik özelliklerini ortaya çıkartan uygulamalar yapılmaktadır. Zihinsel uygulamalar sonucunda kişinin; dikkat, algı, hafıza, muhakeme yeteneği ve hız mesafe tahmini gibi özelikleri ölçülmektedir. Kişilik özelikleri olarak ise; el ayak uyumu, psikomotor beceri, davranış, alışkanlıklar ve tutumlar ölçülmektedir.

Gaziosmanpaşa Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar ; Simülasyonlar Gerçeği Aratmıyor
Ölçümler esnasında sürücülere çeşitli simülasyonlar gösterilmektedir. Bu simülasyonlar ile gerçek bir sürüş sağlanmaktadır. Merkezlerde bu sürüşlerin yapılabilmesi için özel bir oda bulunmaktadır. Bu oda sürücünün dikkatini sağlamasına yardım edecek şekilde dizayn edilmelidir. Aksi takdirde verimli bir sonuca ulaşılamaz. Tüm testleri tamamlayan birey sonuçların çıkmasını beklemektedir. Sonuçlar çıkınca psikolog ve psikiyatri doktorları tarafından bireyin özelikleri değerlendirilir. Değerlendirmeler sonucunda sürücüye özel bir rapor çıkartılır.

Gaziosmanpaşa Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar sayesinde raporda sürücünün yapılan testlerdeki başarısı, artı ve eksi özelikleri ayrıntılı bir biçimde yazmaktadır. Rapor sonucunda sağlık uzmanları sürücünün araç sürmesinde bir engel olup olmadığı kararına varmaktadır. Karar sürücüye rapor ile bildirilir. Bazı kararlarda sürücü araba kullanmaya uygun çıkmasına rağmen uzmanlar tarafından bazı önerilere maruz kalmaktadır. Önerilerin sebebi ilerleyen tarihlerde muhtemel dikkatsizlikleri önlemek içindir.

,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Mesajınız

Your email address will not be published. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

Son Eklenen Yazılar

Call Now Button