İstanbul Sürücü Kursları | Ehliyet'in Yol Haritası

444 68 75
info@istanbulehliyetkurslari.com

08.30 - 19.30
Tüm Günler

Levent Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar

Psikoteknik belgesi nedir?
Psikoteknik belgesinin ne olduğu hakkında genel bir bilgi verilecek olunursa, psikoteknik belgesi; belirli araçları kullanmak için sürücü belgesi almak isteyen sürücü adaylarının bedensel ve aynı zamanda psikoloji durumlarının kanunen belirtilen araçları kullanmaya elverişli olduğunu gösteren ve sadece sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış kurumlarca verilen bir rapor veya belgedir. Bu rapor simülatörler ve uzman psikologların eşliğinde 1 saat süren bir test sonucunda bu testte başarılı olan adaylara verilir.

Psikoteknik belgesi ne işe yarar?
Psikoteknik belgesi 4925 sayılı karayolu taşıma yönetmeliğine göre, sürücülerde aranan yeterlilik şartlarından birisidir. Buna ek olarak sürücü olmaya uygun olmayan sürücülerin belirlenmesi amacıyla veya yüksek sürücülük performansı gerektiren araçları kullanmak isteyen kişilerin seçilmesi amacıyla da bu raporun alınması istenebilir.

Psikoteknik belgesi alması gereken kişiler kimlerdir?
Ticarî araç kullanan kişilerin her 5 yılda bir yetkili psikoteknik merkezi tarafından sağlıklı olduğuna dair bir psikoteknik raporunu almaları gerekir.

Alkollü araç kullanımları nedeni ile üçüncü defa ehliyetini aldırmış olan sürücüler de beş yıllık sürenin bitiminde psikoteknik muayeneden geçmeleri gerekmektedir.

Ayrıca bir yıl içerisinde ehliyetine beşinci defa el konulan sürücülerin de süre bitiminde psikoteknik muayeneden geçmeleri gerekmektedir.

Levent bölgesinde psikoteknik kursu veren kurslar hakkında genel bilgiler
Psikoteknik belgesi hakkında tüm bu genel ve gerekli bilgileri verdikten sonra İstanbul Levent bölgesinde psikoteknik kursu veren kurumların hakkında da genel bir bilgi vermek gerekir ise, kurslar sürücülerin bilgisayar tabanlı olarak psikomotor ve bilişsel becerilerini ölçerek kullanmak istedikleri ticarî araçları kullanabilmeleri için gerekli raporu almalarını amaçlamaktadır.

Ayrıca belirtilmelidir ki kanunen bu sürücü adaylarının 23 yaşından gün almış olması fakat 63 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Kurslar psikoteknik değerlendirme sırasında ise sürücü adaylarına dikkat düzeyi testi, hız ve mesafe algılaması testi, tepki kalitesi ve hızı testi, muhakeme yapabilme testi, görüş açısı ve koordinasyon testi, takistoskopik trafik algı testi gibi testleri yapılır. Ayrıca tüm bu testlere ek olarak sürücü adaylarının sürekli dikkat ve problem çözebilme yetenekleri de sınanarak yeterlilik seviyeleri ölçülür.

,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Mesajınız

Your email address will not be published. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

Son Eklenen Yazılar

Call Now Button