İstanbul Sürücü Kursları | Ehliyet'in Yol Haritası

444 68 75
info@istanbulehliyetkurslari.com

08.30 - 19.30
Tüm Günler

Psikoteknik Merkezi

Psikoteknik belgesi nedir? Sağlık bakanlığının denetiminde olan kurumlar tarafından verilen kişilerin bedensel ve psikolojik durumunun araç sürmeye elverişli olduğunu gösteren belgedir. Psikoteknik Merkezi ‘nde testler yaklaşık 60 dakika sürmektedir. Bu testlerin geçerlilik süresi 5 yıldır. Rapor süresi dolduktan sonra tekrar rapor alınması gerekmektedir.

Psikoteknik belgesi kimler için zorunludur? Ambulans şoförleri, yük ve yolcu taşımacılığı yapan kişiler için alınması zorunlu bir belgedir. Psikoteknik belgesi nasıl alınır? Psikoteknik belgesi sağlık bakanlığı onaylı Psikoteknik Merkezi tarafından alınmaktadır. Test öncesi sürücülerin aşırı yorgun, uykusuz, alkol ya da keyif verici madde kullanmamış olması gerekmektedir.

İşlerini devam ettiren kişilerin bu belgeleri 5 yılda bir yenilemeleri gerekmektedir. Yenilenme yapılmadığı durumlarda öncelikle ihtar verilmektedir. Sonrasında yenileme hâla yapılmazsa belge iptaline karar verilmektedir. Psikoteknik belgesi‘ nin amacı nedir? Psikoteknik belgesi verilirken sürücülerin güvenli araç kullanıp kullanamayacağı testlerle sağlanmaktadır. Burada kişilerin zihni özelliklerine bakılmaktadır.

Bu özellikler algılama, hafıza, dikkat, muhakeme ve benzeri davranışları gözlemlenmektedir. Ayrıca tepki hızı, el, ayak ve göz koordinasyonu da önemle durulan noktalar arasında yer almaktadır. Böylelikle;

-Trafikte tehlike oluşturabilecek psikolojik rahatsızlıkları olan kişilerin teşhis edilmesi

-Sürücülerin kendi beceri ve kişisel tutumları hakkında farkındalık yaratılması

-Yolcu taşımacılığı esnasında yolcuları tehlikeli sürücülerden korumak

-Risk altındaki sürücülere rehabilitasyon hizmeti sağlamak amaçlanmaktadır.

Psikoteknik testler sağlık bakanlığının onayı olan yetkilendirilmiş Psikoteknik Merkezi olarak belirlenen kurumlarda yapılmaktadır.

, , , ,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Mesajınız

Your email address will not be published. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

Son Eklenen Yazılar

Call Now Button