İstanbul Sürücü Kursları | Ehliyet'in Yol Haritası

444 68 75
info@istanbulehliyetkurslari.com

08.30 - 19.30
Tüm Günler

Sefaköy Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar

Sürücülerin güvenli araç kullanabilmeleri için devlet tarafından bazı önlemler alınmaktadır. Bu önlemlerden bazıları sürücülere uygulanılan bazı testlerdir. Sürücü testlerinden en ünlülerinden biri psikoteknik testlerdir. Bu testler devlet kara yolları müdürlüğünün kara yolları taşıma yönetmeliği ile düzenlenmektedir. Testler alanında uzman personellerin çalıştığı Sefakoy Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar bünyesinde yapılmaktadır.

Sefaköy bölgesinde bu alanda çalışan az sayıda merkez bulunmaktadır. Psikoteknik belgesi almak zorunda olan sürücüler merkeze başvurarak bu belgeyi edinmek istediklerini belirtirler. Sürücüye merkez tarafından testlerin yapılması için bir randevu verilir. Sürücülere ilgili testeler (fiziksel ve psikolojik) uygulanarak sonuçlar Psikolog ve Psikiyatri tarafından değerlendirilir. Test 1 saat sürmektedir. Daha az süre ile yapılan belgeler geçersiz sayılmaktadır. Değerlendirmeler sonucunda sürücünün sürüş yapmasına engel var ya da yok sonucu çıkmaktadır. Trafiğe çıkmasında sorun olan sürücüler engellenerek muhtemel trafik kazalar önlenmektedir.

Kimler Psikoteknik Belgesi Almakla Yükümlüdür?
Psikoteknik belgesi almak adına sefaköy bölgesindeki merkezlere başvuranları iki ana grupta toplamak mümkündür. Bu gruplar ehliyeti çeşitli suçlar tarafından alınmış sürücüler ve ticari araç kullanan bazı sürücülerdir. Kara yolları taşıma yönetmeliği 60/e maddesi ticari olarak yük eşya ya da yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin psikolojik açıdan sağlıklı olduklarını göstermek adına bu belgeyi almalarını söylemektedir.

Ticari araç sürücüleri psikoteknik belgelerini her 5 yılda bir yenilemeleri gerekmektedir. Ticari araç sürücüleri için bu belgenin istenmesinin nedeni bu sürücülerin birçok kişinin hayatından sorumlu olduğundan dolayıdır. Örneğin bir otobüs sürücüsü kendisi dışında çok daha fazla sayıda kişinin de canıyla yükümlüdür. Dolayısı ile bu sürücülerin kontrollerinin çok sık yapılması gerekmektedir.

Sefakoy Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar ve Fiyatları
Belgeyi almakla yükümlü diğer bir grup ise ehliyeti çeşitli suçlardan el konulan kişilerdir. Bu kişiler ehliyetleri alınacak kadar büyük bir trafik suçu işlediklerinden psikolojik olarak incelenmeleri gerekmektedir. Sefaköy  bölgesinde Sefakoy Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar ve bu konuda başvurulabilecek çok sayıda merkez mevcuttur. Merkezlere başvuranlar asgari bir aracın sürülüşü için yeterli özeliklerde olması beklenmektedir. Bu özeliklere sahip olmayan kişiler için rapor sonucunda olumsuz bir sonuç çıkmaktadır. Ehliyet el konulması ile trafik suçu işleyen kişiler öncelikle merkezlere başvurup randevu sürecine girmelidir. Randevu günü sürücülere kişisel özeliklerin belirlendiği bir takım testler uygulanacaktır.

,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Mesajınız

Your email address will not be published. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

Son Eklenen Yazılar

Call Now Button