İstanbul Sürücü Kursları | Ehliyet'in Yol Haritası

444 68 75
info@istanbulehliyetkurslari.com

08.30 - 19.30
Tüm Günler

Zeytinburnu Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar

Zeytinburnu’da bulunan merkezimizde psikoteknik belgesi alınabilmektedir. Özellikle ticari taşıtın çeşidine göre SRC belgesi almak isteyenler için bu belge zorunlu kılınmıştır. Bu SRC belgesini almak için en 26 yaşından gün almış olmak gerekmektedir. En fazla ise 66 yaşından gün almış olmaktır. Zeytinburnu  merkezimizde istenen belgenin çeşidine göre fiyat farklılıkları olabilmekte uygun fiyat imkânları sağlanmaktadır. Psikoteknik başvurusu için bir adet vesikalık fotoğraf, Ehliyet fotokopisi ve nüfus cüzdan fotokopisi gerekmektedir.

Psikoteknik nedir?
Bireyin herhangi bir işte ne kadar yeterli olduğunun belirlenmesi amacıyla, gerekli olan hem fiziki hem psikolojik testlerin yapılarak değerlendirilmesidir. Özellikle sürücülerde güvenli bir şekilde araç trafiğini yönetmesi için gereken kontrol becerileri, el ve ayağın uyumu, refleksleri ve görme sağlığı gibi becerilerin ölçülmesidir. Ayrıca sürücülerde trafikte alınacak risklerin ya da saldırganlığın, kendini kontrol etme becerisinin ve sorumluluk bilincinin sürücü olabilme açısından yeterliliği de ölçülmektedir.

Psikoteknik Belgesi Veren Kurslar;
Tüm bu testler psikoteknik belgesi merkezi kapsamında, uzman psikiyatr ve psikologlar eşliğinde yapılmaktadır. Bu testlerin yapılma amacı sürücülerin trafik kuralları çerçevesinde hareket eğiliminin bilimsel bir şekilde ölçülmesidir. Psikoteknik her 5 yılda bir yeniden yapılmalıdır. Türkiye’de ALG ve Viyana sistemi olmak üzere iki farklı çeşit psikoteknik uygulanmaktadır. Viyana test sistemi tüm dünyada en yaygın olan bilgisayar destekli sistemdir. ALG test sistemimi ise simülasyon şeklinde olan test sistemidir. Psikoteknik testlerin süresi en az 60 dakika sürmektedir. 60 dakikadan kısa süren testler geçerli sayılmamaktadır.

Neden Psikoteknik?
Psikoteknik testlerin sonucunda sürücünün uzun vadede kabiliyetleri ölçülmektedir. Bu ölçümlerle öncelikle trafik psikolojisi altındaki sürücülerin, trafikteki olumsuz hareketlerini düzeltebileceği bir iyileştirme programı oluşturarak tekrar trafiğe katılmasını sağlamaktır. Bu şekilde ülkemizde, trafikteki olumsuz davranışları en aza indirgenmek istenmiştir. Ayrıca sürücülerin kendilerindeki olumsuz davranışları fark ettirerek trafikteki diğer sürücülerin ve yayaların güvenliğini sağlamaktır.

Hukuken Psikoteknik Belgesi Zorunluluklar Nelerdir?
Karayolu taşıma yönetmeliğinin 36. maddesi gereğince, yük ve yolcu taşıyan tüm ticari sürücülerin psikoteknik belgesi almaları zorunludur. Kamyonet, minibüs kullanan B sınıfı ehliyet sahipleri, kamyon, çekici, tır kullanabilen D sınıfı ehliyet sahipleri, minibüs, kamyonet, kamyon, otobüs kullanabile E sınıfı ehliyet sahipleri psikoteknik raporu almalıdır.

,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Mesajınız

Your email address will not be published. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

Son Eklenen Yazılar

Call Now Button